Intel Core i9 13900F 2,0 GHz, 36 MB, Socket 1700 (utan CPU-grafik)
🚚 Lagerstatus
🟡 Få på fjernlager - Forventet leveringstid 12 hverdage. Forventet levering: 13. May
Leverans och frakt
Leverans och frakt
För varor i lager kan du generellt förvänta dig att din beställning skickas samma dag som den görs (om du beställer före kl. 17.00).
Denna leveranstid kan förlängas under högtrafik.
På produktsidan kan du se om produkten finns i vårt eget lager eller om den finns i ett fjärrlager med längre förväntad leveranstid.
Om du har beställt varor från både ett fjärrlager och ditt eget lager skickas beställningen i allmänhet först när alla varor finns i lager/fjärrlagret har skickat dina varor.
OBS: I sällsynta fall skickas hela/delar av din beställning direkt från fjärrlagret – i dessa fall kan vi inte garantera att samma leveransmetod som valdes i kassan används.
Hurtige facts:
| CPU FAMILIE | Intel Core i9 |
|---|---|
| CPU SOCKET | LGA1700 |
| KERNER | 24 |
| TRADE | 32 |
Storleksguide
STORLEKSGUIDE
| STR | Bröst (A) | Midja (B) | Höft (C) | Höjd (D) |
|---|---|---|---|---|
| CM | CM | CM | CM | |
| 4-6 | 58–64 | 110–120 | ||
| 8-10 | 66–74 | 130–140 | ||
| 12-14 | 76–84 | 150–160 | ||
| S | 90 | 80 | 94 | 180 |
| M | 96 | 86 | 100 | 182 |
| L | 104 | 92 | 106 | 182 |
| XL | 112 | 98 | 112 | 182 |
| XXL | 120 | 104 | 118 | 182 |
Beskrivning
Beskrivning
Redo att dominera både spel i 240fps och professionell streaming samtidigt? Intel Core i9-13900F levererar brutal prestanda med 24 kärnor och 32 trådar, perfekt för spelare och innehållsskapare som vill ha Intels kraftfullaste processor utan att betala för integrerad grafik de aldrig kommer att använda. Med Raptor Lake-arkitekturen och en boostfrekvens på upp till 5,6 GHz får du den ultimata kombinationen av spelprestanda och multitasking-kraft.
Varför välja Intel Core i9 13900F?
- 24 kärnor (8+16 hybrid) och 32 trådar - Streama, spela och rendera samtidigt utan kompromisser
- Upp till 5,6 GHz termisk hastighetsökning – maximal prestanda i tävlingsinriktat spelande
- Ingen integrerad grafik – Mer CPU-kraft för pengarna, perfekt för dedikerade GPU-inställningar
- 36 MB Smart Cache + 32 MB L2 - Blixtsnabba laddningar och sömlös multitasking
- Inkluderad Intel Laminar RH1-kylare - Ovanligt för i9-nivå, sparar dig extra pengar
- Stöd för DDR4 och DDR5 – Uppgradera i din egen takt med flexibel minneskompatibilitet
Perfekt spelande och innehållsskapande
Hybridkärnarkitekturen är banbrytande: 8 prestandakärnor hanterar ditt spelande med maximal prestanda, medan 16 effektivitetskärnor hanterar streaming, Discord och bakgrundsuppgifter. Intel Thread Director-tekniken distribuerar intelligent uppgifter så att du aldrig upplever bildrutefall eller hack. Oavsett om du streamar på Twitch, renderar 4K-videor för YouTube eller jagar det perfekta K/D-förhållandet i Valorant, levererar de 32 trådarna den multitasking-kraft du behöver för Adobe Creative Suite, Blender och andra krävande applikationer.
Specifikationer
| Processor | |
|---|---|
| Producent | Intel |
| Processormodell | i9-13900F |
| Processorgenerering | 13:e generationens Intel® Core™ i9 |
| Processorserien | Intel® Core™ i9 |
| Processorns kodnamn | Raptor-sjön |
| Processorkärnor | 24 (8 prestandakärnor + 16 effektivitetskärnor) |
| Processortrådar | 32 |
| Processorsockel | LGA 1700 |
| Processorns driftlägen | 64-bitars |
| Prestanda | |
| Basfrekvensprestandakärna | 2 GHz |
| Öka frekvensprestanda kärna | 5,2 GHz |
| Basfrekvensens effektiva kärna | 1,5 GHz |
| Öka frekvenseffektiv kärna | 4,2 GHz |
| Processorns boostfrekvens | Upp till 5,6 GHz (termisk hastighetsökning) |
| Processorcache | 36 MB smart cache |
| L2-cache | 32 MB |
| L3-cache | 36 MB |
| Energiförbrukning | |
| Processorns baskraft (TDP) | 65W |
| Maximal turboeffekt | 219 V |
| Maximal temperatur (T-övergång) | 100°C |
| Minne | |
| Minnestyper som stöds | DDR4-SDRAM, DDR5-SDRAM |
| Minneshastigheter som stöds | DDR4-3200 och DDR5-5600 |
| Minneskanaler | Tvåkanalig |
| Maximalt internminne som stöds | 192 GB |
| Minnesbandbredd som stöds | 89,6 GB/sek. |
| Grafik | |
| Inbyggt grafikkort | Inga |
| Separat grafikkort | Inga |
| Expansion | |
| PCI Express-versioner | 5.0 och 4.0 |
| Maximalt antal PCI Express-kanaler | 20 |
| PCI Express-konfigurationer | 1x16 + 1x4, 2x8 + 1x4 |
| Teknologier | |
| Instruktionsuppsättningar som stöds | SSE4.1, SSE4.2, AVX 2.0 |
| Intel-teknik som stöds | Hyper-Threading, Turbo Boost 2.0, Turbo Boost Max Technology 3.0, Thermal Velocity Boost, Adaptive Boost, SpeedStep, Speed Shift, AES-NI, Control-flow Enforcement Technology, Thread Director, VT-x, VT-d, OS Guard, Secure Key, Deep Learning Boost, Volume Management Device, Boot Guard, etc. |
| Andra specifikationer | |
| Busstyp | DMI4 (Direct Media Interface version 4.0) |
| Maximalt antal DMI-filer | 8 |
| Processor ARK-ID | 230502 |
| Marknadssegment | Skrivbord |
| Pakettyp | Detaljhandelslåda |
| Låda | Ja |
| Kylare ingår | Ja (Intel Laminar RH1-kylare) |
| Lanseringsdatum | Q1 2023 |
| Operativsystem som stöds | Windows 11 |
| Produktens ursprung | Tillverkad med Intel 7-processteknik / 10 nm-nod |

