Intel CPU Core I3-12100F 3,3 GHz fyrkärnig LGA1700 (fack - med kylare)
🚚 Lagerstatus
🟡 Få på fjernlager - Forventet leveringstid 5 hverdage. Forventet levering: 04. May
Leverans och frakt
Leverans och frakt
För varor i lager kan du generellt förvänta dig att din beställning skickas samma dag som den görs (om du beställer före kl. 17.00).
Denna leveranstid kan förlängas under högtrafik.
På produktsidan kan du se om produkten finns i vårt eget lager eller om den finns i ett fjärrlager med längre förväntad leveranstid.
Om du har beställt varor från både ett fjärrlager och ditt eget lager skickas beställningen i allmänhet först när alla varor finns i lager/fjärrlagret har skickat dina varor.
OBS: I sällsynta fall skickas hela/delar av din beställning direkt från fjärrlagret – i dessa fall kan vi inte garantera att samma leveransmetod som valdes i kassan används.
Hurtige facts:
| CPU FAMILIE | Intel Core i3 |
|---|---|
| CPU SOCKET | LGA1700 |
| KERNER | 4 |
| TRADE | 8 |
Storleksguide
STORLEKSGUIDE
| STR | Bröst (A) | Midja (B) | Höft (C) | Höjd (D) |
|---|---|---|---|---|
| CM | CM | CM | CM | |
| 4-6 | 58–64 | 110–120 | ||
| 8-10 | 66–74 | 130–140 | ||
| 12-14 | 76–84 | 150–160 | ||
| S | 90 | 80 | 94 | 180 |
| M | 96 | 86 | 100 | 182 |
| L | 104 | 92 | 106 | 182 |
| XL | 112 | 98 | 112 | 182 |
| XXL | 120 | 104 | 118 | 182 |
Beskrivning
Beskrivning
Intel Core i3-12100F ger budgetspelare som vill ha seriös prestanda utan att ruinera sig. Med Intel 7 (10nm Enhanced SuperFin) tillverkningsteknik och fyra prestandakärnor levererar den här processorn spelprestanda som matchar betydligt dyrare processorer från tidigare generationer. Utan integrerad grafik är den skräddarsydd för spelare som ändå planerar att använda ett dedikerat grafikkort.
Varför välja Intel Core i3-12100F?
- • Spelprestanda som levererar cirka 4000 poäng i Geekbench 6-riktmärken
- • 8 trådar och boost upp till 4,3 GHz för smidig multitasking under spel
- • 12 MB Smart Cache eliminerar flaskhalsar i moderna speltitlar
- • Stöder både DDR4-3200 och DDR5-4800 – framtidssäkrar din installation
- • Energieffektiv 58W TDP innebär svalare drift och lägre elräkningar
- • Stöd för PCIe 4.0 och 5.0 med 20 banor för nästa generations grafikkort och NVMe-enheter
Processorn levereras som en TRAY-version utan kylare, så du kan välja den kylning som passar din build perfekt. Med LGA 1700-sockeln får du tillgång till Intels moderna plattform med en maximal minnesbandbredd på 76,8 GB/sek och stöd för upp till 128 GB RAM. Intel® Hyper Threading och Turbo Boost 2.0 säkerställer att dina 4 prestandakärnor utnyttjas optimalt, medan avancerade funktioner som Deep Learning Boost och virtualisering med VT-x gör processorn användbar för mycket mer än bara spel.
Specifikationer
| Processor | |
|---|---|
| Producent | Intel |
| Processorserien | Intel® Core™ i3 |
| Processormodell | i3-12100F |
| Processorgenerering | 12:e generationens Intel® Core™ i3 (Alder Lake) |
| Produktionsteknik | Intel 7 (10nm förbättrad SuperFin) |
| Processorkärnor | 4 (prestandakärnor) |
| Processortrådar | 8 |
| Processorsockel | LGA 1700 |
| Driftlägen | 64-bitars |
| Frekvens och cache | |
| Basfrekvensprestandakärna | 3,3 GHz |
| Öka frekvensprestanda kärna | 4,3 GHz |
| Processorcache | 12 MB smart cache |
| Energiförbrukning | |
| Processorns baskraft (TDP) | 58W |
| Maximal turboeffekt | 89 W |
| T-junction | 100°C |
| Minne | |
| Minneskanaler | Tvåkanalig |
| Maximalt internminne | 128 GB |
| Minnestyper | DDR4-SDRAM, DDR5-SDRAM |
| Maximal minnesfrekvens | DDR4-3200, DDR5-4800 |
| Maximal minnesbandbredd | 76,8 GB/sek. |
| Grafik | |
| Inbyggd grafik | Ingen (integrerad grafik är inte tillgänglig) |
| Separat grafikkort | Inga |
| PCI Express | |
| Maximalt antal PCI Express-kanaler | 20 |
| PCI Express-kortplatsversion | 4.0, 5.0 |
| PCI Express-konfigurationer | 1x16+1x4, 2x8+1x4 |
| Drag | |
| Instruktioner som stöds | SSE4.1, SSE4.2, AVX 2.0 |
| Specialfunktioner | Intel® Hyper Threading, Intel® Turbo Boost 2.0, AES-NI, Enhanced SpeedStep, Speed Shift, GNA 3.0, CET, VT-x med EPT, VT-d, Optane Ready, Boot Guard, Deep Learning Boost, VMD, MBE, ISM |
| Multiplikator | Låst (ej överklockningsbar) |
| Fysiska specifikationer | |
| Processorpaketstorlek | 45 x 37,5 mm |
| Pakettyp | Detaljhandelsförpackning (BRICKA - utan kylare) |
| Produktinformation | |
| Lanseringsdatum | Q1 2022 |
| Artikelnummer | 3008734 |



