LEGO 42154 Technic Ford GT 2022
🚚 Lagerstatus
🟠 10+ på fjernlager - Forventet leveringstid 12 hverdage. Forventet levering: 04. Jun
Leverans och frakt
Leverans och frakt
För varor i lager kan du generellt förvänta dig att din beställning skickas samma dag som den görs (om du beställer före kl. 17.00).
Denna leveranstid kan förlängas under högtrafik.
På produktsidan kan du se om produkten finns i vårt eget lager eller om den finns i ett fjärrlager med längre förväntad leveranstid.
Om du har beställt varor från både ett fjärrlager och ditt eget lager skickas beställningen i allmänhet först när alla varor finns i lager/fjärrlagret har skickat dina varor.
OBS: I sällsynta fall skickas hela/delar av din beställning direkt från fjärrlagret – i dessa fall kan vi inte garantera att samma leveransmetod som valdes i kassan används.
Storleksguide
STORLEKSGUIDE
| STR | Bröst (A) | Midja (B) | Höft (C) | Höjd (D) |
|---|---|---|---|---|
| CM | CM | CM | CM | |
| 4-6 | 58–64 | 110–120 | ||
| 8-10 | 66–74 | 130–140 | ||
| 12-14 | 76–84 | 150–160 | ||
| S | 90 | 80 | 94 | 180 |
| M | 96 | 86 | 100 | 182 |
| L | 104 | 92 | 106 | 182 |
| XL | 112 | 98 | 112 | 182 |
| XXL | 120 | 104 | 118 | 182 |
Beskrivning
Beskrivning
LEGO Technic 42154 byggkloss
Upplev hur fantastiska detaljer och ikoniska utseenden möts i ett uppslukande byggprojekt för vuxna med LEGO® Technic 2022 Ford GT (42154) modellbyggsatsen. Ta dig tid att montera bilens bakhjulsdrift med differential, fungerande V6-motor, oberoende fyrhjulsfjädring, framaxelstyrning, strålkastardetaljer, fungerande spoilervinge och öppningsbara dörrar och motorhuv. Dina ansträngningar kommer att belönas med en fantastisk skala 1:12-modell av ett samlarobjekt designat för visning.
När innovation möter drivkraft
Känn dig som Fords designers när du återskapar alla fantastiska detaljer hos denna superbil. Njut av den aerodynamiska formen som gör 2022 Ford GT till en anmärkningsvärd bil, både på och utanför banan.
Följ instruktionerna.
LEGO Builder-appen gör det enkelt att få en överblick över bygginstruktioner. Använd appen för att zooma in och rotera modeller i 3D, spara set, hålla koll på dina framsteg och hitta inspiration till nya modeller.
Byggmodell av en bil - Återskapa alla detaljer från 2022 Ford GT-modellen med LEGO® Technic 2022 Ford GT (42154) set för vuxna
Starta motorerna – Denna Ford GT-modellbyggsats har detaljer och funktioner inspirerade av den riktiga bilen, såsom V6-motorn med rörliga kolvar, oberoende fyrhjulsfjädring och framaxelstyrning.
Njut av detaljerna – Ta god tid på dig när du bygger detaljer som bakhjulsdriften med differential, justerbar spoilervinge och öppningsbara dörrar och motorhuv
En present till bilälskare – Denna superbilsmodell är designad för vuxna LEGO®-byggare och Ford-fans och har ett detaljerat byggprojekt. Den blir ett samlarobjekt och utställningsobjekt som garanterat kommer att dra till sig uppmärksamhet.
Storlek – skalmodellen i 1:12 är över 9 cm hög, 39 cm lång och 18 cm bred.
Kontrollera dina instruktioner – LEGO® Builder håller koll på dina bygginstruktioner och du har enkel tillgång till verktyg som låter dig zooma in och rotera modeller i 3D, spara set och hålla koll på hur långt du har kommit.
Vart tar resan dig? – LEGO® Technic-universumet erbjuder en avancerad byggupplevelse med massor av modeller designade speciellt för vuxna
Hög kvalitet – LEGO® Technic-komponenter uppfyller strikta branschstandarder för att säkerställa att de är av jämn kvalitet, kompatibla och passar perfekt ihop varje gång.
Säkerhet först – LEGO® Technic-komponenter tappas, värms upp, kläms, vrids och analyseras för att säkerställa att de uppfyller strikta internationella säkerhetsstandarder.
- Byggsats
- Flerfärgad
- Material: Plast
- 1468 st
- Föreslaget kön: Pojke/Flicka
- Rekommenderad ålder (min.): 18 år Rekommenderad ålder (max.): 99 år
- Ingen relevant varning, Ej för barn under 36 månader
- 1,77 kg
| Drag | |
|---|---|
| Produkttyp | Byggsats |
| Produktfärg | Flerfärgad |
| Rekommenderad ålder (min.) | 18 år |
| Antal enheter | 1468 st |
| Ljudeffekter som stöds | Inga |
| Material | Plast |
| Föreslaget kön | Pojke/Flicka |
| Rekommenderad ålder (max) | 99 år |
| Tema | Teknik |
| Ursprungsland | Ungern |
| Säkerhetsvarning | |
| EU:s handel och hållbarhetsvarning | Ingen relevant varning, Ej för barn under 36 månader |
| Strömhantering | |
| Batterier krävs | Inga |
| Vikt och storlekar | |
| Paketvolym | 12 318 cm³ |
| Paketbredd | 282 mm |
| Paketdjup | 480 mm |
| Pakethöjd | 91 mm |
| Paketets vikt | 1,77 kg |
| Pakettyp | Låda |
| Förpackningens innehåll | |
| Batterier ingår | Inga |
| Antal per paket | 1 styck |
| Logistikdata | |
| Huvudlådans längd (utvändig) | 299 mm |
| Huvudlådans bredd (utvändig) | 199 mm |
| Huvudlådans höjd (utvändig) | 499 mm |
| Bruttovikt huvudlåda (utvändig) | 3,91 kg |
| Nettovikt ytterförpackning | 3,55 kg |
| Ytterförpackningsvolym | 29 691 cm³ |
| Huvudförpackning (yttre) GTIN (EAN/UPC) | 5702017487434 |
| Pall nettovikt | 113,5 kg |
| Pallens bruttovikt | 150,1 kg |
| Palllängd | 120 cm |
| Pallbredd | 80 cm |
| Pallhöjd | 114,3 cm |
| Pallvolym | 1097,28 cm³ |
| Harmoniserade systemets (HS) kod | 95030035 |
| Leverantörsfunktioner | |
| Montering krävs | Ja |
| ASIN | B0BBRZXX8B |
| Monteringstid | 60 minuter |









