LEGO 76429 Harry Potter Sorteringshatten
🚚 Lagerstatus
🟠 10+ på fjernlager - Forventet leveringstid 12 hverdage. Forventet levering: 04. Jun
Leverans och frakt
Leverans och frakt
För varor i lager kan du generellt förvänta dig att din beställning skickas samma dag som den görs (om du beställer före kl. 17.00).
Denna leveranstid kan förlängas under högtrafik.
På produktsidan kan du se om produkten finns i vårt eget lager eller om den finns i ett fjärrlager med längre förväntad leveranstid.
Om du har beställt varor från både ett fjärrlager och ditt eget lager skickas beställningen i allmänhet först när alla varor finns i lager/fjärrlagret har skickat dina varor.
OBS: I sällsynta fall skickas hela/delar av din beställning direkt från fjärrlagret – i dessa fall kan vi inte garantera att samma leveransmetod som valdes i kassan används.
Storleksguide
STORLEKSGUIDE
| STR | Bröst (A) | Midja (B) | Höft (C) | Höjd (D) |
|---|---|---|---|---|
| CM | CM | CM | CM | |
| 4-6 | 58–64 | 110–120 | ||
| 8-10 | 66–74 | 130–140 | ||
| 12-14 | 76–84 | 150–160 | ||
| S | 90 | 80 | 94 | 180 |
| M | 96 | 86 | 100 | 182 |
| L | 104 | 92 | 106 | 182 |
| XL | 112 | 98 | 112 | 182 |
| XXL | 120 | 104 | 118 | 182 |
Beskrivning
Beskrivning
LEGO 76429 byggkloss
Fördjupa dig i en fängslande modell med Hogwarts™ Talande Sorteringshatt (76429), det första LEGO® Harry Potter™ setet någonsin med en ljudkloss som väcker visningsmodellen till liv. Luta hattens spets eller sätt den på huvudet för att aktivera Sorteringshattens röst (talar endast engelska) och ta reda på vilket Hogwarts-hus den kommer att välja åt dig. Lyssna också på Sorteringshattens sång då och då.
Placera hatten på stativet, dekorerat med Gryffindors™, Slytherins™, Hufflepuffs™ och Ravenclaws™ vapensköldar. Det unika LEGO-setet innehåller även en Harry Potter-minifigur som bär en sorteringshatt som pricken över i:et på ett speciellt utställningsföremål.
Det äventyrsfyllda byggsetet med filmtema blir en magisk present till dig själv, en överraskning för mammor eller pappor som älskar trollkarlsvärlden och den bästa presenten till andra vuxna Harry Potter-filmälskare.
Äventyrsfylld filmtemapresent för vuxna – Res till den magiska trollkarlsvärlden med denna LEGO® Harry Potter™ utställningsmodell av Hogwarts™ sorteringshatt... som faktiskt kan prata
Slumpmässigt ljudblock (batterier ingår) – Luta hattens spets eller placera den på huvudet för att aktivera ett av 31 slumpmässiga ljud och ta reda på vilket Hogwarts™-hus hatten väljer åt dig.
Obs - Modellen "talar" endast engelska
Harry Potter™ minifigurställ – Stativet är dekorerat med Gryffindor™, Slytherin™, Hufflepuff™ och Ravenclaw™ vapensköldar, och Harry har en sorteringshatt på huvudet.
Harry Potter™-present till vuxna fans – Unna dig själv eller ge bort detta LEGO®-set med 561 delar som födelsedags- eller julklapp till ett annat Harry Potter-filmfan eller samlare av föremål från trollkarlsvärlden.
Fördjupa dig i allt – Njut av varje steg i din byggprocess med LEGO® Builder-appen, där du kan zooma in och rotera modellen i 3D, hålla koll på dina framsteg och spara alla dina set på ett ställe.
LEGO® samlarset för vuxna – Detta LEGO Harry Potter™ modellset är en del av en serie premiumbyggset designade för vuxna som du som tycker om att koppla av med fysiska och kreativa projekt
Bygg, visa upp och lek – LEGO® Harry Potter™-modellen av sorteringshatten är över 24 cm hög och 19 cm i diameter.
- Byggsats
- Flerfärgad
- Material: Plast
- 561 st
- Föreslaget kön: Pojke/Flicka
- Rekommenderad ålder (min.): 18 år Rekommenderad ålder (max.): 99 år
- Ingen relevant varning, Ej för barn under 36 månader
- 940 g
| Drag | |
|---|---|
| Produkttyp | Byggsats |
| Produktfärg | Flerfärgad |
| Rekommenderad ålder (min.) | 18 år |
| Antal enheter | 561 st |
| Ljudeffekter som stöds | Inga |
| Material | Plast |
| Föreslaget kön | Pojke/Flicka |
| Rekommenderad ålder (max) | 99 år |
| Ursprungsland | Indonesien |
| Säkerhetsvarning | |
| EU:s handel och hållbarhetsvarning | Ingen relevant varning, Ej för barn under 36 månader |
| EU:s språk för handel med pappershandel | Flera, engelska, holländska, tyska, italienska, spanska, franska, svenska |
| Strömhantering | |
| Batterier krävs | Ja |
| Batterityp | LR44 |
| Batteriteknik | Alkalisk |
| Antal batterier som stöds | 3 |
| Vikt och storlekar | |
| Paketvolym | 7,056 cm³ |
| Paketbredd | 382 mm |
| Paketdjup | 262 mm |
| Pakethöjd | 70,5 mm |
| Paketets vikt | 940 g |
| Pakettyp | Låda |
| Förpackningens innehåll | |
| Batterier ingår | Ja |
| Antal per paket | 1 styck |
| Logistikdata | |
| Huvudlådans längd (utvändig) | 398 mm |
| Antal fraktlådor per huvudlåda | 3 st |
| Huvudlådans bredd (utvändig) | 229 mm |
| Huvudlådans höjd (utvändig) | 280 mm |
| Bruttovikt huvudlåda (utvändig) | 3,15 kg |
| Nettovikt ytterförpackning | 2,82 kg |
| Ytterförpackningsvolym | 25,52 cm³ |
| Huvudförpackning (yttre) GTIN (EAN/UPC) | 5702017664514 |
| Pall nettovikt | 112,8 kg |
| Pallens bruttovikt | 151,1 kg |
| Palllängd | 120 cm |
| Pallbredd | 80 cm |
| Pallhöjd | 126,5 cm |
| Pallvolym | 1214,4 cm³ |
| Harmoniserade systemets (HS) kod | 95030035 |
| Leverantörsfunktioner | |
| Montering krävs | Ja |
| Antal paket | 1 |
| ASIN | B0CFVZNGK7 |
| Monteringstid | 60 minuter |









